Ocado Grocery Intelligence

Ocado Data Scraping Services for Grocery Intelligence

Turn scoped Ocado grocery listings into structured product, price, promotion and availability datasets for UK retail intelligence.

NenoData helps pricing, category, FMCG and data teams collect and validate fields from agreed public or permissioned sources. Preserve product identity, pack size, displayed unit price, offer conditions and collection context so your team can compare records without losing what the original listing meant.

Source feasibility, available fields, postcode context, refresh cadence and delivery arrangements are confirmed during scoping.

Ocado Data Scraping Services — product, pack size, price, offer, postcode and timestamp observation structure

Why Ocado Grocery Data Needs Structure

A product price copied into a spreadsheet is only one part of a useful grocery observation. Pack size, unit price, promotion conditions, source URL and collection time determine whether that value can be compared accurately with another listing or an earlier observation.

Ocado's public promotion pages show product prices alongside per-kilogram or per-item figures, previous prices, offer labels and customer-rating information where displayed. The website also asks customers to choose a delivery location. These details need separate fields rather than being compressed into a single product-and-price export.

NenoData's existing Ocado service is designed around scoped sources, field validation and structured delivery. The purpose is to give grocery teams records that retain their source context—not imply that every catalogue field or delivery area is universally accessible.

What Ocado Data Can Be Collected?

A project starts with a field dictionary for the approved Ocado pages, categories and product set. The following is a scope-planning matrix, not a guarantee that every field is available for every product.

Ocado data scope-planning matrix
Data groupCandidate fieldsCollection rule
Product identityProduct title, brand, source product ID if exposed, URLPreserve original source values
CatalogueCategory path, variant, pack size, quantityVerify field visibility
PricingListed GBP price, displayed unit price, previous priceKeep values separate
PromotionsOffer label, quantity threshold, offer conditionsPreserve original wording
AvailabilityDisplayed stock or availability labelRecord observation time
LocationSelected postcode or delivery-area contextInclude where scoped and approved
RatingsAggregate rating and count where visibleDo not assume individual review access
ProvenanceSource URL, page type, timestamp, validation statusRequired in agreed schema
Field Availability Matrix (Illustrative — requires engineering approval)
Confirmed

None pre-confirmed — validate per source

Conditional
  • Product title
  • Listed price
  • Category path
  • Availability label
Untested
  • Source product ID
  • Unit price (displayed)
  • Previous price
  • Ratings/count
Excluded
  • Private accounts
  • Order history
  • Payment data
  • Delivery slots (conditional)

No Ocado fields are marked Confirmed without engineering approval of representative source pages.

Product and Catalogue Fields

For a useful Ocado product dataset, identity and packaging information must remain connected to the price observation.

A proposed record can include the original product name, displayed brand, pack-size text, parsed quantity and unit, product URL, category, variant and source identifier where exposed.

This matters when comparing similarly named items. A 500g pack and a 750g pack may belong to the same product family, but they are not identical records. A reliable matching process should distinguish exact matches, approved attribute-based matches, ambiguous matches and unmatched products.

Brand classification should also preserve the actual source label. Ocado Own Range, M&S Food sold through Ocado and other branded groceries are not interchangeable categories.

Ocado Price Scraping, Unit Prices and Multibuy Offers

Ocado's listings can display pack prices and unit prices such as price per kilogram or per item. Its offer pages also display promotional and previous-price information.

For comparisons, retain the displayed value first, then calculate any normalized value separately.

Ocado pricing and offer schema fields
FieldWhy it matters
listed_price_gbpObserved item or pack price
displayed_unit_priceSource's own unit-price text
unit_basiskg, litre, item or other confirmed basis
pack_quantityQuantity used in normalization
previous_price_gbpReference price only where shown
offer_textOriginal visible offer
offer_typeValidated classification
minimum_quantityRequired multibuy quantity, if known
eligibility_conditionsOther publicly visible conditions
observed_atTime of the observation
Unit-price normalization — mathematical examples only, not Ocado observations
Product A500 g
Pack price£3.00
Calculated per kg£6.00 / kg
Product B750 g
Pack price£4.20
Calculated per kg£5.60 / kg

Do not calculate comparable unit prices where quantity, basis or pack contents cannot be reliably established.

Unit-price normalization: For an illustrative 500g product costing £3.00, the calculated price is £6.00/kg. A 750g product costing £4.20 has a calculated price of £5.60/kg. These are mathematical examples, not Ocado observations. Do not calculate comparable unit prices where quantity, basis or pack contents cannot be reliably established.

Multibuy offer — conditional basket price, not a single-item discount
Standard price
listed_price_gbp: £X.XX
Preserve — do not replace
Offer wording
offer_text: "2 for £5"
Preserve original wording
Conditions
minimum_quantity: 2
Basket — not per-item

A derived £2.50 single-item price must be clearly labelled as conditional on purchasing two qualifying items. Mixed-item offers and eligibility restrictions require additional care.

Multibuy accuracy: An offer such as "2 for £5" is a conditional basket offer. Preserve its quantity threshold and offer wording; do not replace the standard single-pack price with £2.50 unless the derived value is clearly identified as applying only when two qualifying items are purchased. Mixed-item offers and eligibility restrictions require additional care.

A proposed offer record should retain both the ordinary displayed price and the conditions of the promotion, with a calculated effective price only when the calculation is valid.

Ocado, M&S Food and Waitrose: Choosing the Right Source

Ocado Retail operates Ocado.com as part of the M&S/Ocado joint venture. M&S Food became available through Ocado in September 2020, replacing the previous Waitrose own-label sourcing arrangement. Ocado Group's wider technology activities are a separate business and should not be confused with Ocado Retail grocery product data.

Ocado.comOcado Retail

Current Ocado grocery listings — scope Ocado.com directly.

M&S Food via OcadoJoint venture (from Sep 2020)

Available through Ocado.com since September 2020. Preserve brand attribution.

WaitroseSeparate source

Current Waitrose data requires separate source coverage. Not part of Ocado.com since 2020.

Ocado Group techSeparate business

Ocado Group's technology operations — treat separately from grocery catalogue data.

Ocado, M&S Food and Waitrose source selection guide
Research needAppropriate source approach
Current Ocado grocery listingsScope Ocado.com
M&S Food products sold through OcadoScope the relevant Ocado listings and preserve brand attribution
Current Waitrose product dataScope Waitrose as a separate source
Historical Ocado/Waitrose comparisonsUse dated, approved historical records
Ocado Group technology researchTreat separately from the grocery catalogue

A current Ocado product dataset should not be described as a combined Ocado–Waitrose catalogue.

Postcode and Delivery Context

Ocado's website asks shoppers to choose a delivery location. A dataset should therefore record the location context used during collection when it affects the requested fields.

A proposed coverage matrix can distinguish the requested postcode, accessible product/category pages, visible availability labels, delivery-related fields and test status.

One tested postcode does not establish complete UK coverage. Delivery slots, service-area signals, account-dependent information and other conditional fields must be reviewed separately. Avoid interpreting a missing product at one observation point as a confirmed nationwide delisting.

Postcode coverage matrix elements
Coverage elementHandling
Requested postcodeRecord in schema
Accessible product/category pagesTest per location
Visible availability labelsConditional on delivery area
Delivery-related fieldsSeparate feasibility review
Test statusDocument per postcode

Ocado Monitoring Capabilities to Scope

Product and catalogue monitoring

Track agreed products and categories with validated identity fields.

Price observations

Retain displayed pack and unit prices, with GBP and pence handled consistently.

Promotion monitoring

Capture offer labels and conditions rather than assuming every promotion is a simple percentage discount.

Availability observations

Record visible stock labels with source and time context.

Product matching

Compare equivalent products using validated identifiers, brand, variant and pack size.

Repeated collection

Build historical observations at an agreed, feasible cadence rather than claiming access to an existing complete historical archive.

Structured delivery

Prepare records for the approved file, API-ready or downstream destination.

All Ocado-specific collection details remain subject to source feasibility and field validation.

Business Applications

Grocery price benchmarking

Compare observed Ocado prices with appropriately matched products from other approved sources.

FMCG digital-shelf intelligence

Monitor product identity, visible assortment and pricing across agreed categories.

Promotion analysis

Examine multibuy mechanics, previous-price labels and observed offer changes.

Assortment comparison

Review product overlap and differences using consistent category and pack-size definitions.

Catalogue enrichment

Map verified brand, product and packaging attributes into internal datasets.

Repeated price observation

Retain dated records to support trend analysis without representing snapshots as transaction prices or actual sales performance.

How NenoData's Ocado Workflow Works

The existing Ocado page and NenoData's describe requirements-led collection, cleaning, validation and structured delivery. managed data extraction service describe requirements-led collection, cleaning, validation and structured delivery.

01

Scope

Agree Ocado URLs or categories, fields, postcode context, sample requirements and cadence.

02

Extract

Review source feasibility and collect approved fields from the agreed surfaces.

03

Validate

Check product identity, pack sizes, unit-price logic, promotion conditions and missing values.

04

Deliver

Supply the agreed schema and destination, with recurring observations where supported.

Sample review should occur before production coverage and refresh commitments are finalised.

Ocado Scraping API and Dataset Delivery

NenoData's existing Ocado page describes CSV, Excel, JSON, API integration and cloud or database delivery where scoped. Its separate Web Scraping API service describes managed structured delivery from approved sources.

Ocado dataset delivery options
Delivery optionIntended useConfirmation needed
CSV or ExcelAnalyst review and batch comparisonColumns and data definitions
JSONProduct and offer recordsSchema and field types
API-ready outputApplication and data-pipeline consumptionActual delivery mechanism
Scheduled filesRepeated observationsFeasible collection cadence
Cloud or database deliveryExisting reporting workflowsSupported destination

NenoData's managed extraction or API-ready delivery is not an official Ocado API or partnership. The existing NenoData page expressly limits source access to approved public or permissioned sources and does not claim official Ocado affiliation or unrestricted API access.

Source Boundaries and Field Availability

Ocado source and field availability boundaries
AreaEditorial boundary
Product coverageConfirm approved categories and URLs
Product IDs and category pathsInclude only where exposed
Unit-price calculationsRequire valid quantities and units
Multibuy offersPreserve quantity and eligibility conditions
Postcode coverageTest agreed locations individually
Member-only pricingVerify appropriate access and permission
Delivery slotsDo not assume public or universal visibility
Stock labelsDo not treat as exact fulfilment inventory
Ratings and reviewsInclude only approved visible fields
Private accounts, orders and payment dataExcluded without appropriate authorisation
Historical pricesBuild from retained permitted observations
Refresh frequencyConfirm source-specific feasibility

Collection should be reviewed against source access conditions, authorisation, intended use and applicable requirements before rollout.

Sample Ocado Dataset and Quality Checks

The current NenoData page already contains a clearly illustrative product schema. Retain the concept, but replace or supplement it with an approved real Ocado sample before using the page to demonstrate operational field coverage.

The following example is synthetic schema illustration only. It is not extracted Ocado data:

Ocado product_price_observation record (synthetic and illustrative — not extracted from Ocado)illustrative_only
{
  "source": "ocado.com",
  "record_type": "product_price_observation",
  "product_id": null,
  "product_name": "Illustrative Grocery Product",
  "brand": "Example Brand",
  "pack_size_original": "500g",
  "listed_price_gbp": null,
  "displayed_unit_price": null,
  "unit_basis": "kg",
  "offer_text": null,
  "offer_type": "unknown",
  "minimum_quantity": null,
  "postcode_context": null,
  "availability_label": null,
  "source_url": null,
  "observed_at": null,
  "validation_status": "illustrative_only"
}

An approved sample should include actual source URLs, timestamps, product and pack-size evidence, visible price fields, promotion conditions where present, location context where applicable and a field-availability note. A synthetic schema is useful for agreeing structure, not proving live collection.

Request a Free Data Sample

Frequently Asked Questions

Scope Your Ocado Grocery Data Requirements

Share the Ocado product URLs or categories, brands, required price and promotion fields, relevant postcodes, intended comparison workflow and preferred delivery format.

NenoData can review source feasibility, agree the field dictionary and prepare a representative sample before confirming coverage, refresh frequency and delivery arrangements.

Explore our grocery delivery app scraping hub or browse all data extraction services.